Rahandusministeerium

Kestlikkusaruande koostamise standardid

Kestlikkusaruanne tuleb esitada kooskõlas Euroopa kestlikkusaruandluse standarditega (European Sustainability Reporting Standard, ESRS). Nendes standardites on kirjas reeglid, mida ettevõtja oma keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimisteemadega seotud oluliste mõjude, riskide ja võimaluste kohta aruandes avalikustama peab. Avalikustamisnõudeid on kahte eri liiki: kohustuslikud kõikidele ettevõtjatele, olenemata kahese olulisuse analüüsi tulemustest, ja kohustuslikud juhul, kui kahese olulisuse analüüsi tulemusest lähtudes on tegemist konkreetse ettevõtte jaoks olulise valdkonnaga.

Suurettevõtjate standardid

Suurtes ettevõtetes kasutamiseks mõeldud Euroopa kestlikkusaruandluse standardite baaspakett hõlmab kaht teemaülest standardit, kus selgitatakse, kuidas aruannet koostada ja mida arvesse võtta, ning kümmet teemastandardit. Viimased jaotuvad viieks keskkonnastandardiks (kliimamuutus, saastus, vesi, elurikkus, ressursikasutus ja ringmajandus), neljaks sotsiaalstandardiks (oma töötajad, töötajad väärtusahelas, mõjutatud kogukonnad, tarbijad ja lõppkasutajad) ning üheks ärilise käitumise (ühinguvalitsemise) standardiks.

KPMG tutvustav video CSRD ja ESRS teemadel.

VKE-de standardid

Kestlikkusaruandluse lihtsustatud standardid on kasutamiseks väikestes ja keskmise suurusega ettevõtetes (VKE). Nende eesmärk on vähendada selliste ettevõtete koormust, kohandades aruandlusnõudeid VKE-de keerukusega.

ESRS LSME

Börsil noteeritud VKE-de kestlikkusaruandluse standard ESRS LSME (praegu veel eelnõu staatuses) on kohustuslik alates 1. jaanuarist 2026 (või hiljemalt 1. jaanuarist 2028, arvestades VKE-dele teatud tingimustel lubatavat kaheaastast üleminekuperioodi). Standard koosneb kolmest üldisest jaotisest („Üldnõuded“, „Üldine avalikustamine“ ja „Poliitikad, tegevused ja eesmärgid“) ning kolmest mõõdikute jaotisest („Keskkond“, „Sotsiaalia“ ja „Ärikäitumine“).

ESRS VSME

Praegu veel väljatöötamisel oleva vabatahtliku standardi (VSME) eesmärk on anda VKE-dele võimalus tõhustada oma kestlikkusaruandluse tavasid, eriti kui nad kuuluvad selliste suuremate ettevõtjate väärtusahelasse, mis peavad oma kestlikkusteemade kohta aru andma. Erinevalt kohustuslikest standarditest pakub VSME standard börsil noteerimata VKE-dele paindlikkust, et nad saaksid kestlikkusaruandluses osaleda omal äranägemisel.

Sektoripõhised standardid

Kestlikkusaruandluse standardid kasutamiseks erinevate sektorite ettevõtetes. Esialgu alles kavandamisel.

Sektoripõhiseid standardeid kohaldatakse kõigile konkreetse sektori ettevõtjatele ning nendes käsitletakse mõjusid, riske ja võimalusi, mis on tõenäoliselt omased kõigile vastava sektori ettevõtjatele ja mis pole teemapõhiste standarditega üldse või piisavalt hõlmatud.