Rahandusministeerium

Kestlikkusaruande vormistamine

Euroopa Liidu nõuete kohaselt tuleb suurtel äriühingutel ja börsil noteeritud ettevõtetel majandusaasta aruannete koostamisel arvestada ühtse elektroonilise aruandevormingu (European Singe Electronic Format, ESEF) nõuetega ning esitada need masinloetavas formaadis.

Aruannete märgistamine ühtses masinloetavas keeles lihtsustab andmete kogumist ja võrdlemist ning annab investoritele, järelevalveorganitele ja teistele huvirühmadele võimaluse võrrelda ettevõtete raamatupidamisaruandeid üle kogu Euroopa. Võrreldavuse võimaldamiseks arendab Euroopa Liit keskset digitaalset juurdepääsu finants- ja kestlikkusteabele, mille liikmesriikide äriühingud on oma aruannetes avalikustanud. Euroopa ühtse juurdepääsu punkti (European Single Access Point, ESAP)  platvormi  abil on oluliselt lihtsam leida ja võrrelda, millised äriühingud ja investeerimistooted on kestlikud ja hea finantstulevikuga.

ESEF (European Singe Electronic Format) kasutab aruannete elektroonilise ühtsuse tagamiseks  XBRL vormingut (iXBRL), mis tähendab, et XBRL-märgendid on XHTML-koodi sees, samas failis.

  • XHTML võimaldab koostajal aruande esitlusviisi hallata ja kujundada ise aastaaruande väljanägemise
  • XBRL võimaldab koostajal märgistatud teavet arvutile kirjeldada, määrates kindlaks andmete kasutusviisi

ESEF-aruande koostamiseks ja iXBRL-märgistuse tegemiseks võib ettevõte arendada sobiva tarkvaralahenduse kas ettevõtte sees või osta teenuse sisse ettevõtteväliselt teenusepakkujalt.

Kvaliteetse aruande saamiseks tuleb kindlasti varuda piisavalt aega kogu protsessi  hoolikalt läbimõtlemiseks, samuti teha tark otsus koostööpartnerite valikul. Võimeka tarkvara kasutamine ja pädeva nõustaja kaasamine aitavad teha ülemineku ESEF-vormingus aruandlusele sujuvaks.

Selleks et ka majandusaasta aruande koosseisus esitatavat kestlikkusteavet saaks ESAP-i andmete hulka lisada, tuleb kestlikkusaruanne avaldada Euroopa ühtses elektroonilises aruandlusvormingus. ESEF näeb ette rakendada iXBRL-tehnoloogiat, mis võimaldab kasutada XBRL-märgendeid HTML-dokumendi sees. Kui HTML võimaldab aruande inimloetavuse, siis XBRL-sildistamine tagab selle masinloetavuse.

Kestlikkusaruandluse standardite ja EL-i taksonoomiamääruse alusel on EFRAG välja töötanud kaks taksonoomia rakendamise juhendit (praegu veel kavandid):

  • XBRL taksonoomia suurettevõtjate standardite (ESRS Set 1) rakendamiseks

Selle juhendi alusel töötab Euroopa väärtpaberi- ja turujärelevalve (European Securities and Markets Authority, ESMA) välja tehnilise standardi (Regulatory Technical Standard, RTS) kestlikkusaruande struktuuri loomiseks, sealhulgas kestlikkusavalduse vormistamiseks ESRS-i raames.

  • Article 8 XBRL taksonoomia

Selle taksonoomia alusel töötab ESMA välja RTS-i kestlikkusaruandluse märgistamiseks, sealhulgas EL-i taksonoomiamääruse artiklis 8 nõutud andmete avalikustamiseks.

EL-i taksonoomiamääruse artikkel 8 kohaselt peavad äriettevõtete kestlikkusaruandluse direktiivi (CSRD) reguleerimisalasse kuuluvad ettevõtted oma aastaaruannetes avalikustama, mil määral on nende tegevus hõlmatud EL-i majandustegevuse taksonoomiaga (taksonoomia-kõlblikkus) ja kuidas nad järgivad taksonoomiamääruses sätestatud kriteeriume.

Euroopa Liidus välja töötatud majandustegevuse taksonoomia (nimetatud ka kestliku rahastuse taksonoomiaks) on Euroopa kliimaneutraalsele majandusele ülemineku selgroog, teaduspõhine klassifitseerimissüsteem, mis kehtestab üle kogu EL-i ühtsed kriteeriumid tuvastamaks, kas konkreetne projekt on kestlik või mitte. Kriteeriumid on kehtestatud majandustegevuse valdkondade kaupa näidates, kui keskkonnasõbralik on ettevõtte äritegevus (kui suur osa ettevõtte käibest, kapitaliinvesteeringutest (CapEx) ja kuludest (OpEx) on Euroopa Liidu taksonoomiaga vastavuses), muutes ettevõtted omavahel võrreldavaks ja tõkestades rohepesu võimalust. EL-i taksonoomia rakendamine loob tingimused selleks, et suuremad ettevõtted, pangad ja muud finantsinstitutsioonid saaksid suunata kapitali tõenduspõhiselt sellistesse roheinvesteeringutesse, mis aitavad jõudsamalt liikuda keskkonna- ja kliimaeesmärkide poole.

Digitaalsed taksonoomiad võimaldavad kestlikkusaruandes esitatava teabe märgistamist masinloetavas XBRL-vormingus. Komisjon võtab väljatöötatavad vormistamise eeskirjad vastu delegeeritud õigusaktiga, millega muudetakse komisjoni delegeeritud määrust (EL) 2019/815 Euroopa ühtse elektroonilise vormingu (ESEF) kohta.

Loe lisaks