Lehe loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.
Kestlikkusaruande vormistamine
Aruannete märgistamine ühtses masinloetavas keeles lihtsustab andmete kogumist ja võrdlemist ning annab investoritele, järelevalveorganitele ja teistele huvirühmadele võimaluse võrrelda ettevõtete aruandeid üle kogu Euroopa. Võrreldavuse võimaldamiseks arendab Euroopa Liit keskset digitaalset juurdepääsu finants- ja kestlikkusteabele, mille liikmesriikide äriühingud on oma aruannetes avalikustanud. Euroopa ühtse juurdepääsu punkti (European Single Access Point, ESAP) platvormi abil on oluliselt lihtsam leida ja võrrelda, millised äriühingud ja investeerimistooted on kestlikud ja hea finantstulevikuga.
ESEF (European Singe Electronic Format) kasutab aruannete elektroonilise ühtsuse tagamiseks XBRL vormingut (iXBRL), mis tähendab, et XBRL-märgendid on XHTML-koodi sees, samas failis.
- XHTML võimaldab koostajal aruande esitlusviisi hallata ja kujundada ise aastaaruande väljanägemise
- XBRL võimaldab koostajal märgistatud teavet arvutile kirjeldada, määrates kindlaks andmete kasutusviisi
ESEF-aruande koostamiseks ja iXBRL-märgistuse tegemiseks võib ettevõte arendada sobiva tarkvaralahenduse kas ettevõtte sees või osta teenuse sisse ettevõtteväliselt teenusepakkujalt. Kvaliteetse aruande saamiseks tuleb kindlasti varuda piisavalt aega kogu protsessi hoolikalt läbimõtlemiseks, samuti teha tark otsus koostööpartnerite valikul. Võimeka tarkvara kasutamine ja pädeva nõustaja kaasamine aitavad teha ülemineku ESEF-vormingus aruandlusele sujuvaks.
Kestlikkusaruande taksonoomiad
Selleks et ka majandusaasta aruande koosseisus esitatavat kestlikkusteavet saaks ESAP-i andmete hulka lisada, tuleb kestlikkusaruanne avaldada Euroopa ühtses elektroonilises aruandlusvormingus. ESEF näeb ette rakendada iXBRL-tehnoloogiat, mis võimaldab kasutada XBRL-märgendeid HTML-dokumendi sees. Kui HTML võimaldab aruande inimloetavuse, siis XBRL-sildistamine tagab selle masinloetavuse.
Kestlikkusaruandluse standardite ja EL-i taksonoomiamääruse alusel on EFRAG välja töötanud kestlikkusaruandluse XBRL taksonoomiad, mis on digitaalne vaste inimloetavatele ESRS standarditele:
- XBRL taksonoomia suurettevõtjate standardite (ESRS Set 1) rakendamiseks ja
- Article 8 XBRL taksonoomiamääruse artiklis 8 nõutud andmete avalikustamiseks
Järgnevalt töötab Euroopa väärtpaberiturujärelevalve (European Securities and Markets Authority, ESMA) nende taksonoomiate alusel välja tehnilised standardid (Regulatory Technical Standard, RTS) kestlikkusaruande märgendamiseks.
Euroopa Komisjon võtab lõpliku tehnilise standardi vastu delegeeritud määrusena, millega muudetakse komisjoni delegeeritud määrust (EL) 2019/815 Euroopa ühtse elektroonilise vormingu (ESEF) kohta. Eeldatavasti jõustub kestlikkusaruandluse taksonoomiaga täiendatud ESEF määrus 2025. aastal.
Määruse jõustumisel peavad ettevõtted hakkama kestlikkusaruannet esitama digitaalselt märgendatuna esmakordselt 2026. aastal 2025. aasta aruande kohta.
Seni pole kestlikkusaruande digitaalne märgendamine ettevõtetele kohustuslik – saab kasutada XBRL taksonoomiat inimloetava kestlikkusaruande koostamiseks. Ettevõtted võivad kaaluda masinloetava aruande esitamist vabatahtlikult.
Loe lisaks
-
XBRL taksonoomia ESRS Set 1
Selgitused suurettevõtjate standardite (ESRS Set 1) taksonoomia rakendamiseks
-
Article 8 XBRL taksonoomia
Selgitused keskkonnasäästliku majandustegevuse taksonoomia rakendamiseks
-
Soovitusi aruande koostamiseks ESEF-vormingus
KPMG spetsialistide soovitused aruannete koostamiseks ESEF-nõuete kohaselt
Kestlikkusaruanne Äriregistris
Reaalajamajanduse projekti raames on koostöös Registrite ja Infosüsteemide Keskusega väljatöötamisel tehniline lahendus masinloetava kestlikkusaruande koostamiseks ja esitamiseks Äriregistri aruandluskeskkonnas. Projekti raames on analüüsitud ESRS standardeid ning kaardistatud kestlikkusaruande ja keskkonnaaruannete (õhu-, vee- ja jäätmearuanne) ühisosa, et võimaldada ettevõtte poolt juba esitatud andmete ristkasutust. On loomisel ESRS standarditele ja XBRL taksonoomiale vastavad aruandlusvormid, kus aruande koostajat abistavad vaiketekstid näitlikustamaks avalikustatavaid nõudeid.
XBRL taksonoomia hilinemise tõttu saavad ettevõtted kestlikkusaruannet Äriregistris koostada kõige varem 2025. aasta kohta 2026. aastal.