Rahandusministeerium

Ettevõtte kestlikkuse määratlemine

Euroopa Liidu kestliku finantseerimise tegevuskava (EU Sustainable Finance Action Plan) on oluline poliitiline siht võimendamaks finantsturge Euroopa jätkusuutliku majanduskasvu toetamisel ning maandamaks keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimisteemadest (ESG) tulenevaid riske. Nende eesmärkide saavutamiseks on oluline hinnata, kui kestlikud ja keskkonnasõbralikud on majandusprotsessides osalevad ettevõtted.

Kliimaneutraalsele, kliimamuutuste suhtes vastupanuvõimelisele ja keskkonnakestlikule majandusele üleminekuks on vaja teha märkimisväärseid investeeringuid. Suunamaks investeeringuid eelkõige keskkonnakestlikesse tegevustesse tuleb kestlikkusaruandluse direktiivi (CSRD) reguleerimisalasse kuuluvatel äriettevõtetel oma aastaaruannetes 12. juulil 2020. jõustunud EL taksonoomiamääruse (keskkonnaeesmärke edendavate majandustegevuste klassifitseerimise süsteemi) kriteeriumite kohaselt avalikustada, kui suur osa nende käibest, tegevuskuludest (OpEx) ja kapitalimahutustest (CapEx) kvalifitseerub keskkonnasäästlikuks. See avalikustamine peab näitama keskkonnasäästlike majandustegevuste (taksonoomias* käsitletud tegevuste, taxonomy-aligned activities), taksonoomias käsitletud, kuid sellega mitte kooskõlas olevate majandustegevuste (taxonomy-eligible but not aligned activities) ja taksonoomias käsitlemata tegevuste (non-taxonomy-eligible activities) osakaalu nimetatud näitajate lõikes. Samuti peavad ettevõtted kirjeldama, kuidas nad avalikustatud näitajaid arvutasid ning selgitama nende muudatusi.

  • Mõiste “taksonoomia” on pärit loodusteadustest ja tähendab kõigi elusolendite korrastatud süsteemi, kus igal liigil on kindel koht. Andmepõhises aruandluses tähendab taksonoomia klassifikaatorite süsteemi, mille abil kirjeldada erinevat liiki andmeid, lihtsustades nende tõlgendamist, analüüsimist ja kasutamist. Taksonoomia võimaldab paremat ülevaadet andmetest, nende omavahelistest seostest ja tähendustest, aitab kaasa andmete kvaliteedi ja ühtsuse tagamisele ning võimaldab võrreldavust erinevate ajaperioodide või üksuste vahel.

Loe lisaks:

  • Kestlike investeeringute hindamine

    Keskkonnasäästlike investeeringute hõlbustamise raamistik

  • EL taksonoomia

    Kriteeriumid, mille alusel määratakse kindlaks, kas majandustegevus liigitatakse keskkonnasäästlikuks, et teha kindlaks investeeringu keskkonnasäästlikkuse määr.

Euroopa Liidu taksonoomia

Euroopa Liidus välja töötatud majandustegevuse taksonoomia (nimetatud ka kestliku rahastuse taksonoomiaks) on Euroopa kliimaneutraalsele majandusele ülemineku selgroog, teaduspõhine klassifitseerimissüsteem, mis kehtestab üle kogu EL-i ühtsed kriteeriumid tuvastamaks, kas konkreetne projekt on kestlik või mitte.

ELi taksonoomiamäärus sätestab kuus keskkonnaeesmärki:

  1. kliimamuutuste leevendamine,
  2. kliimamuutustega kohanemine,
  3. vee ja mereressursside kestlik kasutamine ja kaitse,
  4. üleminek ringmajandusele,
  5. saastuse vältimine ja tõrje ning
  6. elurikkuse ja ökosüsteemide kaitse ja taastamine.

Määrus sätestab ka üldtingimused, millele majandustegevus keskkonnasäästlikuks kvalifitseerumiseks peab vastama:

  1. Peab andma olulise panuse vähemalt ühe keskkonnaeesmärgi saavutamisse;
  2. Ei tohi põhjustada olulist kahju ühelegi teisele keskkonnaeesmärgile viiest (Do no significant harm põhimõte ehk DNSH);
  3. Peab vastama minimaalsetele sotsiaalsetele kaitsemeetmetele (minimum safeguards);
  4. Peab vastama taksonoomia määruses sätestatud tehnilistele sõelumiskriteeriumitele (technical specifications).

Taksonoomia aluseks on Euroopa majandusharude klassifikaator NACE (Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté Européenne). Taksonoomias on välja toodud 67 äritegevust, mis on seotud NACE seitsme makrosektoriga:

  1. Metsandus ja kalapüük
  2. Tootmine
  3. Elektri-, gaasi-, auru- ja kliimavarustus
  4. Vesi, kanalisatsioon, jäätmed ja saneerimine
  5. Transport ja ladustamine
  6. Info- ja kommunikatsioonitehnoloogiad (IKT)
  7. Ehitised (ehitus- ja kinnisvaraalane tegevus, vajadusel kohaldatav ka muudes sektorites)

Ettevõtte majandustegevus(ed) loetakse ELi taksonoomiaga kooskõlas olevaks, kui need lisaks kriteeriumitele vastamisele ei kahjusta oluliselt muid keskkonnaeesmärke ja täidetud on minimaalsed sotsiaalsed tagatised. Kriteeriumid on kehtestatud majandustegevuse valdkondade kaupa, muutes nõnda ettevõtted omavahel paremini võrreldavaks ja tõkestades rohepesu võimalust. Investeerimiseks kõlblik tegevus peab sobima NACE makrosektori kategooriaga – need sektorid on kliimaeesmärkide seisukohalt kõige asjakohasemad.

Sageli on ettevõttel käsil mitu erinevat majandustegevust – nende kõigi vastavust taksonoomia kriteeriumitele tuleb hinnata individuaalselt. Ettevõtte üldise kestlikkuse määratlemiseks tuleb saadud näitajad koondada näiteks Euroopa Komisjoni pakutava tööriistaga.

Taksonoomia kompass

Taksonoomiakompass on veebisait, kus pakutakse tööriistu ELi taksonoomia mõistmiseks ja rakendamiseks, toetades ettevõtteid nende aruandluskohustuste täitmisel.

Näiteks annab see ülevaate Euroopa Liidu Teatajas avaldatud jõustunud taksonoomia delegeeritud aktidest:

Töövahend https://ec.europa.eu/sustainable-finance-taxonomy/taxonomy-compass võimaldab kontrollida, milliseid ettevõtte majandustegevusi käsitletakse taksonoomiaga, milliste eesmärkide saavutamisse need oluliselt panustavad ja millised kriteeriumid peavad olema täidetud, et tegevust saaks pidada taksonoomiaga kooskõlas olevaks.

 

Taksonoomia selgitusi kestlikinnovatsioon.ee lehel